13.8.2018

Novo je vyžadovaný vlastný API kľúč pre Google mapy

Ak si naďalej prajete zobrazovať google mapy v systémoch od PSoIT, je novo potreba mať vygenerovaný vlastný kľúč pre API.

API pre mapy od Googlu prešlo aktualizáciou. Novo Google obmedzil počet zobrazení na jeden API kľúč, preto je potrebné, aby ste si vytvorili vlastný kľúč a vložili ho do nastavení Vášho redakčného systému PSoIT. Aby sme Vám tento proces uľahčili, pripravili sme pre Vás podrobný návod ako na to.

Ako získať svoj kľúč pre API

1. Prihláste sa do svojho Google účtu.

2. Prejdite na stránky  https://console.cloud.google.com/apis/dashboard  na položku Maps JavaScript API .

3. Kliknite na modré tlačidlo ENABLE .

4. Keďže ešte pravdepodobne nemáte vytvorený svoj vlastný projekt, dajte Create .

5. Projekt si pomenujte a vytvorte ho tlačidlom Create .

6. V hornej lište vyberte svoj novovytvorený projekt.

7. Znovu kliknite na tlačidlo ENABLE u Maps JavaScript API.

8. Prekliknite sa do záložky Credentials .

9. Kliknite na Create credentials .

10. Zvoľte možnosť API key .

11. Úspešne ste vytvorili svoj API kľúč. Kliknutím na ikonku vedľa Vášho kľúča daný kľúč skopírujete. Nezabudnite si obmedziť kľúč len pre Vaše stránky, aby ho nikto nemohol zneužiť. Kliknite preto na RESTRICT KEY .

12. Tu v Application restrictions zvoľte HTTP referrers (web sites) a do poľa vložte adresu Vašich stránok, pre ktoré budete kľúč používať (vrátane http/https). Ak Vaša adresa končí "/", pridajte na koniec ešte znak "*". Nezabudnite nastavenie uložiť tlačidlom Save .

13. Teraz vložte Váš kľúč do nastavení redakčného systému PSoIT.  

  • Systém do 2018.7:
    Cez FTP účet sa pripojte k svojmu webovému priestoru. V koreňovom adresári nájdete súbor setup.php. Otvorte ho k editácii v hladkom editore, napr. V PSPadu, NotePadu a pod. Ustrážte si znakovú sadu utf8. Nájdete riadok začínajúci $google_map_api = "[miesto pre kľúč]" a medzi úvodzovky vložte váš kľúč z bodu 11, súbor uložte a vráťte na pôvodné miesto v prípade, že ste ho editovali po stiahnutí.

  • Systém od 2018.8:
    Prihláste sa do administrácie Vášho redakčného systému PSoIT, prejdite do Administrácia> Sprava extranet> červené tlačidlo Nastavenie> Editujte jediný záznam a do poľa nastaveni google maps api vložte Váš kľúč z bodu 11 a dajte Uložiť .

14. Overte si, či mapa sa zobrazuje správne. V prípade, že sa zobrazila len 1x a pri druhom načítaní už obsahuje upozornenie "Na tejto stránke nemožno mapy Google správne načítať", bude treba aktivovať free trial verziu.

15. Free trial verziu je možné aktivovať voľbou Activate v pravom hornom rohu .

Po aktivácii s najväčšou pravdepodobnosťou nebudete najmenej rok nič platiť. Google dáva každému užívateľovi voľný kredit v hodnote $300. Pre aktiváciu fre trial načítanie máp cez API je nutné dát Googlu svoje platobné údaje (platobnú kartu). Google garantuje, že po skúšobnej 12 mesačnom období nedôjde k automaticky k plateniu. Google chce vašu platobnú kartu aby sa ubezpečil, že nie ste robot. Nebude účtovaný, kým neprijme manuálny upgrade na platený účet.

Podrobnosti o podmienkach používania nájdete na usage and billing. Free limit popisuje tabuľka, alebo využite pricing calculator.